ЗАГАРТУВАННЯ ДІТЕЙ
Загартування – це система дій, спрямованих на підвищення опірності організму, розвиток здатності швидко і без шкоди для здоров'я пристосуватись до різноманітних умов життя.
При загартуванні потрібно керуватись такими принципами: послідовність, систематичність, врахування індивідуальних особливостей, без страху, негативних почуттів. В загартуванні дитячого організму використовуються такі фактори: повітря, вода, сонячне тепло.
Повітряні ванни
Повітряні ванни - це м’які загартовуючі процедури. Місцеву повітряну ванну дитина отримує, коли її одяг залишає оголеними окремі частини тіла, а загальну - під час переодягання, після нічного та денного сну. Рекомендуються не статичні повітряні ванни, а поєднані з помірною м’язовою активністю - фізкультурними вправами, ходьбою, рухливими іграми. Надворі діти мають приймати повітряні ванни в надійно захищеному від вітру місці. Обов’язкова умова - контроль за самопочуттям дітей. Для дітей до 2 років повітряні ванни розпочинають при температурі 23 градуси, доводячи її до 21-20 градусів; для дітей 3-4 років - від 22 до 20; 5-7 років - від 22 до 18 градусів. Тривалість ванн - двічі-тричі на день по 3-4 хв., доводячи до 10-15 хв.
Сонячні ванни
З усіх факторів, що впливають на організм, сонце - наймогутніший, тому сонячні ванни необхідно суворо дозувати. Сонячні ванни приймаються дітьми в помірному русі, голову малюка при цьому необхідно захистити від прямої дії сонячних променів. Після ванни тіло дитини облити або обтерти водою 20-25 градусів і дати їй відпочити 20-30 хв. у затінку. Вихователі і медсестри повинні пильно спостерігати за самопочуттям дітей. Найоптимальніші для сонячних ванн є ранкові години: від 8 до 11 години. Для здорових дітей тривалість першої ванни повинна бути 4-5 хв., поступово доводити до 10 хв. одномоментного та 20-25 хв. сумарного перебування на сонці дітей молодшого та 30-40 хв. старшого дошкільного віку. Ослабленим дітям рекомендуються місцеві сонячні ванни, починаючи з 2 хвилин, кожного дня додаючи по 1 хв.
Прогулянки
Прогулянки на свіжому повітрі - також ефективний засіб загартовування дітей. Дитина потребує максимально тривалого перебування на свіжому повітрі. Для прогулянки одягати дитину треба відповідно до температури повітря, вологості, сили вітру, пам’ятаючи, що за умови однакової температури вологе повітря охолоджує більше, ніж сухе, а вітер посилює дію повітря. Одяг повинен бути зручним, не утруднювати рухів. Не слід припиняти прогулянки під час хвороби дитини, якщо лікар їх не відмінив. Свіже повітря - добрий помічник у боротьбі з інфекцією.
Ходьба босоніж
Привчати до неї дитину треба поступово. Спочатку тривалість ходіння босоніж не повинна перевищувати 30-40 хв на день. Поступово її збільшують, поєднуючи з ігровими вправами, гімнастикою. Особливо корисно ходити по дрібних камінцях на березі моря, річки.
Обливання ніг
Місцеве загартовування стоп робить їх менш чутливими до охолодження, що допомагає уникнути цілої низки захворювань. Обмивання стоп слід робити щоденно, краще перед сном. Початкова температура води становить 20 °С, для дітей молодшого віку - 25 °С. Тривалість процедури - 10-20 с. Поступово температуру води знижують, а з часом користуються водою з-під крана. Привчивши дитину до таких процедур, обережно збільшують їх тривалість до 0,5 хв, а потім переходять до ножних ванн. Приймаючи ножні ванни, необхідно безперервно переступати з ноги на ногу. Це активізує кровообіг у судинах, підвищує загартовувальний ефект.
Можна використовувати контрастні ванни. Для цієї процедури готують два тази. В одному - вода температури 37 °С, в іншому - 20 °С. Спочатку тримають ноги у теплій воді (30 с), потім - у холодній (15 с). Після 2 - 3 таких змін ноги слід інтенсивно розтерти рушником до почервоніння. У подальшому температуру теплої води поступово підвищують до 42 °С, а холодної знижують до 15 °С.
Дітям молодшого віку та ослабленим краще починати з обтирання стоп трохи віджатою губкою або рушником, дотримуючи при цьому поступовості у зниженні температури води.
Полоскання горла
Також досить ефективна процедура місцевого загартовування. Її можна виконувати вранці під час умивання та ввечері перед сном. Починати полоскання слід водою температури 25-27 °С, знижуючи її щотижня на 1 °С. У подальшому можна полоскати горло водою із-під крана. Дія процедури посилиться, якщо у склянці води розчинити 1 десертну ложку кухонної або морської солі.
Денний сон при відкритих вікнах
Загартовування дітей в дитячому саду обов'язково включає в себе денний сон у добре провітреному приміщенні. Через 15 хвилин після засинання дитини необхідно відкрити кватирку, за півгодини до пробудження кватирка повинна бути закрита.